22 Eylül 2006 Cuma

BİR AŞK HİKAYESİ

Sahne 1:

1902 dogumlu Selahattin Pınar, Ticaret Mektebi`ni bırakıp müzige başladı. Oysa babası eski Denizli milletvekili Sadık Bey, onun hukukçu olmasını istiyordu. Bir gün Denizli`den gelen eşraf için kurulmuş bir sofrada Sadık Bey`e oglunu sordular; Selahattin de sofradaydı. Sadık Bey o yokmuş gibi -Selahattin çalgıcı oldu- dedi. Selahattin ayaga fırladı ve -Babacıgım, rica ederim, ben çalgıcı degil, sanatkârım- diye diklendi. Sadık Bey, pek sevimsiz bir küfürle yanıtladı bu çıkışı... Bunun üzerine Selahattin Pınar, ceketini alıp sofrayı terk etti. Kapıdan çıkarken döndü ve şöyle dedi: -Babacıgım, bir gün gelecek, benim adımla anılacaksınız.- Sadık Bey, yanı başında bulunan gaz lambasını ogluna dogru fırlattı. Çıkan yangını güç bela söndürdüler. Selahattin kapıyı çarpıp çıkmıştı bile... Asla baba evine dönmeyecekti.


Sahne 2:

1902 dogumlu Afife Jale, İstanbul Kız Sanayi Mektebi`nde okuyordu. Ama onun aklı tiyatrodaydı. Oysa Müslüman kadınlara sahneye çıkmak yasaktı. Buna ragmen 16 yaşında talebe olarak Darülbedai`ye başvurdu ve kabul edildi. Babası Hidayet Bey, kızını bu sevdadan vazgeçirmek için çok ugraştı. Başaramayınca sertleşti. Ona -Fahişe- dedigi bir gün -Benim Afife diye bir kızım yok- diye gürledi. Zaten Afife artık sahnede, -Jale- adını kullanıyordu. Sanatı için baba evini terk etti.


Sahne 3:

Hicaz makamındaki o Selahattin Pınar bestesindeki gibi, -Bir bahar akşamı-, rastlaştılar. İstanbul Kuşdili çayırında... Hafız Burhan konserinde... Selahattin Pınar, üstadın arkasında tambur çalıyordu. Nicedir saz salonlarının en sevilen besteci ve icracılarından biriydi. Afife Jale ise Darülbedai`de sahneye çıkarak -Tiyatrodaki ilk Müslüman kadın oyuncu- olarak tarihe geçmiş, ancak tiyatro zaptiye tarafından basılınca kapı önüne konulmuştu. İşsiz, sahnesiz ve kimsesizdi. Acısını yatıştırıcı haplarla dindirmeye çalışıyordu. İkisi de 25 yaşındaydı. Belki de güftedeki gibi -İçimde uyanan eski bir arzu/ dedi ki yıllardır aradıgım bu/ şimdi soruyorum büküp boynumu/ Ah, daha önceleri neredeydiniz- dediler. Ve evlenmeye karar verdiler.


Sahne 4:

Gençliklerini acılar içinde harcamışlardı. Evlenince hayat boyu ıskaladıkları her şeyi birlikte yapmaya çalıştılar.Evde saklambaç oynadılar. Bahçede enginar yetiştirip yarıştırdılar. -Bir çocuk resmi- kıvamında şiirler yazdılar. Pınar çaldı; Afife dinledi. Ancak güzel günler uzun sürmedi. Afife, tiyatrosuz yaşayamıyordu ve tiyatronun boşlugunu uyuşturucularla dolduruyordu. Suriyeli bir eczacı onu morfine alıştırmıştı. Selahattin Pınar, bir gün eşinin ögle uykusu için çekildigi odasının anahtar deliginden içeri baktıgında, damarına morfin şırınga ettigini gördü ve çöktü. Morfin için eczacıyla ilişkiye girmişti Afife... Ama Pınar, eşine öfkeden çok, merhamet duyuyordu..Onu hayata döndürebilmek için çırpınmaya başladı. Sürekli melankolik besteler yapar olmuştu.


Sahne 5:

Çırpındılar, bu gidişi geri çevirebilmek için... Olmadı! Selahattin Pınar, kendisi de morfin tuzagına düşer gibi oldu. Bunun üzerine Afife, -Terk et beni- diye yalvardı ona... -Yoksa sen de mahvolacaksın, bırak beni gideyim- dedi. Pınar, 6 ay sonra Afife Jale`yi terk etti. Şimdi ikisi için de en kötü yıllar başlıyordu. Afife, kimsesiz ve beş parasız, tenha parklarda yatıp kalkar, aşevlerinde karnını doyururken ayrıldıgı eşinin kendisinin ardından yazdıgı şarkıları taş plaktan dinleyip agladı. Ayrılık acısını yeni bir evlilikte dindirmeyi deneyen Selahattin Pınar ise hiç birlikte yatmayacagı bu kadından kısa sürede ayrıldı.


Son Sahne:

Afife Jale, kimsesizliginin, terk edilmişliginin, yoksullugunun son duragı Balıklı Rum Hastanesi`nde, bir deri bir kemik veda etti hayata... Ölümü, gazetelere haber bile olmadı. Cenazesine 4 kişi katıldı. Mezar yeri de mektupları ve fotograflarıyla birlikte kaybolup gitti. Unutuldu. Selahattin Pınar, Afife`nin ölümünün ardından paraladı kendini... Nice ölümsüz, hicran dolu besteye imza attı. Son katıldıgı radyo programında -Hatıralar- şarkısını seslendirdi: -Beni de alın koynunuza hatıralar/ dolanıp kalayım bir an boynunuza hatıralar- Bir süre sonra müdavimi oldugu Todori meyhanesine gitti; doktorların yasak ettigi ne varsa hepsini ısmarlayıp sofrayı döşetti. Rakısını yudumlarken son nefesini verdi. -Her yıl ölüm yıldönümümde mezarıma bir büyük rakı dökün- diye vasiyet etti. Son yolculuguna mezarlıkta kendi bestesi çalınarak ugurlandı:

-Söndü yadımda akisler gibi aşkın seheri...-